KİMDİR?

YALÇIN KILIÇOĞLU

image description

Yalçın Kılıçoğlu, 27.1.1942'de Sabri ve Naciye Kılıçoğlu'nun 4. evladı olarak Eskişehir'de dünyaya gelmiştir. İlkokulu Eskişehir'de, ortaokul ve liseyi İstanbul Avusturya Lisesi'nde, üniversiteyi de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde okumuştur. Babasının kurduğu Kılıçoğlu Kiremit ve Tuğla Fabrikasında, yeni bir yüksek kapasiteli ve tam otomatik kiremit üretim tesisinin inşaasına başlanmasından kısa bir süre sonra Yalova yolunda geçirdiği bir tra k kazası neticesinde 15.06.1973'de vefat etmiştir. Anısına bu tesise Yalçın ismi verilmiştir. Yalgın, Sabri ve Sinem evlatlarıdır.

Önce insan, sonra sanayici, iş adamı olarak tanımlanabilecek Yalçın Kılıçoğlu, kısa ömründe kendi şirketlerinin çalışanlarının haricinde genç, yaşlı sayısız kişiye yardımseverlik yapmıştır. Vefatından sonra o sindeki çekmeceden çıkan kendisine yollanmış minnet mektupları bu girişimlerinin ufak bir kanıtı olmuştur. "Ailem varlığını Eskişehir'den kazandı, ben de bu şehre bu sebepten borçluyum" diyerek , eniştesi İsmail Yılmaz ile birlikte 1959 senesinde Kılıçoğlu Sineması'nı kurmuş, şehrin kültür sanat hayatına katkıda bulunmayı amaçlamıştır.

Eskişehirspor ile hemşerilerinin her zaman gurur duyacağı Kırmızı Şimşekler'in 1965'de kuruluşundan 1. lige çıkışına ve sonraki yıllarda vefatına kadar şehrin gözbebeği bu kulübün her türlü maddi yardımına yetişmiş ve İstanbul'un üç büyüklerine korkulan bir rakip olmasında büyük fedakarlıkları olmuştur.